Rzeka dzieli się wyraźnie na 2 części. Pierwszą jest zespół jezior, zaś drugi to rzeka :)

Radunia jest dostępna dla kajaków na odcinku 96.5 km, tzn. od śtężycy nad Jeziorem Stężyckim do ujścia korytem naturalnym do Motławy.

40-kilometrową okrężną trasę(zwaną przez kajakarzy "Kółko Raduńskie") po jeziorach można polecić wszystkim wodniakom. Należy ona do najpiękniejszych w kraju. Brzegi, w większości piaszczysto-żwirowe, zachęcają do kąpieli i wypoczynku. Okoliczne wzgórza wznoszą się wysoko ponad brzegami jezior, a szczyt Wieżycy (329m n.p.m.) leży 172 m ponad poziomem wód Jeziora Ostrzyckiego.

Świetnie nadaje się do spływów weekendowych dla każdego, ze względu na piękny krajobraz warto tu pobyć dłużej. Rozpocząć można z dowolnego miejsca trzeba jednak pamiętać, że napotkamy dwie przenoski w Gołubiu (400 m) oraz między jeziorami Lubowisko i Stężyckim (1 km), które mogą dać trochę w kość.

Druga część rzeki może sie spodobać bardziej wymagającym kajakarzom. Zwłaszcza Jar Raduni - Jest to wspaniały odcinek - rzeka ma duży spadek, wiąże się z tym oczywiście bardzo szybki nurt(rwący). Jest bardzo dużo poprzewalanych kłód i oraz jest dużo innych przeszkud. Trudniejsza jest przy wyskoich stanach wody, gdyż wtedy nurt jest szybszy oraz może być ciężej przemieszczać sie pod kłodami, nawet trzeba czasem przenosić kajaki brzegiem, bo nad kłodami niezawsze się da. Radunia na tym odcinku jest dosyć ciężka oraz zapewnia mnóstwo atrakcji kajakarzom. Jest również bogata w piękną przyrode - Jar Raduni jest obięty rezerwatem.

Rzeka przed i za jarem jest również bardzo urozmaicona w przyrodę lecz nie sprawia takich truności.

Jeśli chodzi o miejsca noclegowe to niema z nimi wiekszego problemu poza Jarem Raduni, który trzeba przepłynąć bez noclegów(zakaz nocowania[rezerwat]) oraz kilkoma rezerwatami. Dlatego zaleca się nocować tuż przed tym górskim odcinkiem oraz następnego dnia wstać wcześnie rano.

Atrakcje na trasie - punkt muzealny (chata kaszubska z kompletnym wyposażeniem)w Ostrzycach

- zakład ceramiki kaszubskiej w Chmielnie

- karjobrazowy rezerwat przyrody "Jar rzeki Raduni"

- gotycki kościół poklasztorny z XIII - XIV w. oraz barokowy kościół parafialny z wyposażeniem z XVII i XVIII w. w Żukowie

mapa raduni: